Ekomuž Zuzana, 29 let

Nad výběrem látkových plen jsem strávila několik dní možná i týdnů. Hledala jsem nejen názory prodejců, ale i uživatelů a při tom jsem se snažila vyhnout fórům a „drbárnám“ což bylo dost těžké. Proto bych se chtěla podělit o svou zkušenost s plenkami Batolini classic (all in one) a třeba někomu pomoci s rozhodováním. Strohé recenze typu „úžasné nejlepší“ nebo naopak „nejhorší na světě, fuj“ nemám moc ráda, proto prosím vydržte až do konce a dozvíte se, všechna úskalí i výhody, se kterými jsem se při používání plenek setkala.
Mám devíti měsíčního syna a plenky Batolini používám od jeho jednoho měsíce. Nemohla jsem se rozhodnout, zda si vybrat plenky na suchý zip nebo na patentky, tak jsem objednala od každého typu deset kusů.
Po dvou až třech měsících přestaly suché zipy fungovat i přes to, že jsem je prala uzavřené a vytahovala jsem z nich vlákna, která se tam dostala. Čas od času se stalo, že se na suchý zip v pračce nalepilo něco, co nemělo a poničilo se (uznávám, to byla moje chyba, mělo mě napadnout, že punčochy a podobně tam prostě dávat nemám… chybami se člověk učí). Nicméně suché zipy nelepily a já se nechtěla zaobírat reklamacemi, když jinak jsem byla s plenkami plně spokojena. Dala jsem se tedy do práce. Suché zipy jsem odpárala, dírky po šití zamazala vlněným voskem (ten je čas od času potřeba obnovit) a nacvakala patentky. K nerozeznání od originálu :) a vesele fungují dál. (Pozn. dodavatele: dnes už jsou v nabídce plenky jen na patentky :-)
U dvou plen se asi po třech týdnech odloučila vnitřní nepropustná vrstva, ale na její nepropustnost to vliv nemá. Jen tam tak „plandá“, ale neprotrhla se ani po osmi měsících používání (a to dávám vkládačky do kapsy).
Další rozčarování přišlo, když bylo malému asi sedm měsíců. Plenky začaly protékat. V zápětí jsem přišla na důvod: kapacita jedné vkládačky už nestačila ani na hodinu a půl. Začala jsem vybírat jaké vkládačky dokoupím. Nakonec jsem se rozhodla je ušít ze starých vyřazených mikin a ručníků. Na noc používáme dvě originální asi od 5 měsíců, teď jsme k nim přidali ještě jednu „domácí“.
K dvaceti Batolini mám ještě dvě plenky Baba-boo, které jsem získala z druhé ruky, ale téměř nepoužívané. Tyto plenky mají stejný střih jako Batolini, vkládací plenka je také mikrovláknová. Rozdíl je určitě v „čistším“ provedení Baba-boo, což ovšem na funkčnost vliv nemá. Baba-boo jsou také o něco větší při největší velikosti je rozdíl v délce asi 2,5 cm v šířce v rozkroku asi 1 cm. Pro devíti kilové dítě jsem zvětšila Batolini na největší velikost a zdá se mi, že jsou až dost veliké, mohl by mít ještě i prostřední. Předpokládám, že budou plně dostačovat do konce plenkovacího období. Dále má Baba-boo na zapínání tři patentky umístěné do trojúhelníku, díky nim lépe těsní kolem nožiček, ale špatně se zapínají. V základním balení mají plenky Baba-boo dvě vkládačky, které se určitě hodí. Pořizovací cena je ale téměř dvojnásobná oproti Batolini. I po dokoupení jedné vkládačky vycházejí Batolini podstatně levněji a co je nejdůležitější funkci splní naprosto stejně.
Plenky skladuji na sucho v kyblíku od Primalexu s víkem a síťkou na praní. Peru jednou za dva dny (společně s jiným prádlem) intenzivním (prodlouženým) programem na 40°C . Používám gel Ulrich, případné znečištění od stolice, které se dostane skrz nebo okolo celulózové separačky, namydlím žlučovým nebo jádrovým mýdlem. Spíše pro pocit než, že by to bylo opravdu třeba, syntetický materiál má oproti přírodnímu tu výhodu, že z něj skvrny lépe pouští. Jednou za čas přidám sůl na skvrny a pračku zapnu na 60°C, aby se plíny trochu vybělili. S určitou mírou zašednutí, zaprání se asi počítat musí, při frekvenci praní 2-3 týdně po dobu jednoho a půl až dvou let to je asi nevyhnutelné. V létě suším venku na šňůře v zimě doma na topení (vkládačky) a přehozené přes postýlku (kalhotky). Plenky schnou rychle (také jedna z výhod syntetických materiálů) v obou případech jsou za dvě až tři hodiny suché. Trochu horší jsou přechodná období na jaře a na podzim, kdy se netopí, ale venku není moc hezky, to je problém se vším prádlem a dá se to zvládnout.
Jednorázové plenky používáme, pokud jedeme na více dní někam, kde není možnost praní . Kupuji drahé kvalitní plenky a přesto se vždy při jejich používání objeví malému opruzení nebo začervenání. Zkoušela jsem i různé druhy. S látkovkami i přes to, že jsou čas od času pořádně mokré, se opruzeniny neobjevují.
Výhodu vidím také v objemnosti plenky. Vkládačky se postupně přidávají, takže malé miminko nemá obrovský balík na zadku, kvůli kterému leží hlavou z kopce. Větší kojenec, případně batole, má také „balík“ přiměřený své velikosti. Prostě rostou spolu s dítětem.
Do debaty o prodyšnosti a teplotě v plence bych se nerada pouštěla, nijak jsem to neověřovala ani neměřila. Co je však jednoduše měřitelné a na první pohled zřejmé je množství odpadu. První měsíc, když jsme jednorázovky používali, jsem každý den vynášela koš plný plen. Popelnice na týden tak tak stačila (i přes to, že odpad hodně třídíme). Dnes vynáším poloprázdný koš, protože už smrdí a malou popelnici naplníme sotva jednou za měsíc.
Finanční stránku nebudu rozepisovat detailněji. Bylo by to na další dvě stránky. Konečný výsledek mých výpočtů byl, že po devíti měsících už jsou splaceny pořizovací náklady a předplaceno praní na zbytek plenkovacího období (plenkování do dvou let: praní ob den později ob dva, voda, energie, prací prášek, separačky, pořizovací náklady versus kvalitní jednorázové pleny 5 Kč/ks). Myslím, že plenky vydrží i pro druhé dítě (zatím jsou bez větších změn, tak snad to zvládnou) a budou náklady už pouze na praní.
Za stejné peníze se dají pořídit jiné plenkové systémy s „čistým“ provedením na vysoké úrovni (čtvercové, vícevrstvé…). Kapsové mají tu výhodu, že je s nimi manipulace stejně jednoduchá jako s jednorázovými. Když pominu svoji pohodlnost, zvolila jsem tento systém i pro to, že jsem chtěla zapojit tatínka. Nevěřím tomu, že by byl ochotný skládat pleny a dítě zabalovat do několika vrstev (nejdřív savý materiál, potom nepropustné kalhotky).
A závěrem: i přes pár nepříjemností, které nastaly bych si plenky Batolini zvolila znovu, ale jen cvočkové (možná se kvalita suchých zipů už změnila, zaregistrovala jsem, že jsou i jiné vzory a barvy).
Doufám, že Vám moje zkušenost pomůže při rozhodování.