Ekomuž Kateřina, 28 let

Měsíční (menstruační) kalíšek používám cca 5 měsíců a jsem s ním nadmíru spokojená. Ráda bych jej prostřednictvím této osobní zkušenosti doporučila všem ženám a dívkám. A když říkám všem, tak myslím všem, protože kalíšek je tak geniálně jednoduchá, zdravá, ekologická a finančně nenáročná záležitost, že by jej doma měla mít každá.
Svůj kalíšek jsem si objednala přes ekozena.cz po přečtení několika recenzí a zkušeností uživatelek. Když přišel, trochu jsem zapochybovala, jestli taková velká věc bude pro mě vhodná, ale po několika praktických zkouškách se ukázalo, že se dokonale přizpůsobí mému tělu a jeho zákrutům. Je dobré si aplikaci a vytažení kalíšku vyzkoušet „nanečisto“, resp. dokud je čisto. Při aplikaci je důležité udržet kalíšek srolovaný v prstech, když je uvnitř, dá se už posunout výše do potřebné polohy. Při vytahování jsem měla trochu nepříjemný pocit „vývěvy“, který ale zmizí, když jemně zatáhnete za šťopku a pak lehce zmáčknete kalíšek, aby se odsál. A pak jej už jen musíte vytahovat svisle, aby se nevylil.
Ohledně prostředí pro vyprázdnění kalíšku vyhledávám obvykle méně frekventovaná WC, kalíšek vytáhnu, vypláchnu u umyvadla a znovu na WC aplikuji. Lahev s vodou ani není třeba. Kalíšek se mi také výtečně osvědčil na kole, dvě celé periody jsem s ním projela v sedle, s lahví s vodou to vůbec není problém a s vyvařením v terénu taky ne, v mojí cyklobrašně zabral mnohem menší prostor, než adekvátní množství vložek/tampónů. Jediné, kdy mi kalíšek proteče, bývají první jedna až dvě noci periody, což buď řeším dodatečnou vložkou (chci si pořídit látkovou), nebo vyprázdněním vprostřed noci, pokud se vzbudím.
Díky kalíšku jsem se dostala do mnohem bližšího vztahu se svojí ženskou periodou, s menstruační krví, která je pro mě určitým symbolem a setkáním s mojí ženskostí. Jsme za to nesmírně ráda. Obzvlášť ráda vylévám kalíšek v přírodě, do Země, kruh se uzavírá a jsem ráda, že po mě nezbydou žádné nerozložitelné odpady. Jsem ráda, že můžu být ženou s kalíškem a věřím, že nás takových bude čím dál víc ;-)