Ekomuž Dana, 26 let

Mé zkušenosti s ekologickými výrobky dámské intimní hygieny nejsou zatím příliš obsáhlé. Koupila jsem si 10 kusů bavlněných vložek zn. Popolini, které jsem intenzivně používala při šestinedělí. V porodnici jsem samozřejmě používala klasické porodnické jednorázové vložky a na pratelné vložky jsem „najela“ až doma. Rozdíl byl patrný především ve třech oblastech:
1. subjektivně lepší pocit – dotyk s přírodním materiálem byl pro mě mnohem příjemnější než u klasické vložky. Taktéž pocit sucha byl mnohem dlouhodobější než u klasických jednorázových vložek. S tím souvisí i fakt, že jsem cítila, že bavlněných vložkách daná oblast více dýchá, což v souvislosti se šitím, které jsem podstoupila, bylo obzvláště důležité. Taktéž jsem se na vlastní kůži mohla přesvědčit, jaký je rozdíl, když své dítě zabalím do jednorázové plenky, nebo do pratelných plenkových kalhotek.
2. lepší ochrana prádla – křidélka po straně vložky ji pomocí patentky spolehlivě přichytí tam, kde má být. Nestalo se mi, že by se vložka posunovala, patentka sedí (naopak u jednorázových vložek s křidélky se křidélka často odlepovala a pak mě např. při sportu dřela). Vyhovovala mě možnost nastavit si sílu vložky. Pokud jsem použila obal a dovnitř dvě slipové vložky (tedy klasické balení, jak se vložka prodává), nestalo se mi, že by vložka protekla, a to jsem měla zpočátku poměrně silné krvácení.
3. ekonomické hledisko – za celé období šestinedělí bych spotřebovala opravdu velké množství vložek (ze začátku až deset denně, posléze o něco méně), což by znamenalo mít doma nachystanou velkou zásobu jednorázových vložek, nebo posílat manžela alespoň jednou za týden do drogerie, kde by mu jistě nebylo moc příjemné nakupovat několik balení dámských vložek. Spočítala jsem, že aby ekologické vložky vyplatily, je potřeba každou použít minimálně desetkrát, což jsem jen za období šestinedělí učinila. Další menstruace již tak pro mě budou za nižší cenu, než za kolik bych pořídila jednorázovou vložku.
4. o ekologickém aspektu nemluvím, ten je zřejmý.
Mínus pratelných vložek je dle mého názoru toto:
1. tzv. slipové vložky se nepřichycují pomocí patentek, a proto mají tendenci „cestovat“. Osobně proto budu nadále používat ekologické vložky jen jako denní nebo noční.
2. pratelné vložky hodlám používat pouze jako domácí variantu. Nosit s sebou zásobu vložek, když jdu z domu, a následně je schraňovat do sáčku, je dosti nepohodlné. Je to obdobné jako u používání plenkových kalhotek u mého dítěte: pokud někam cestujeme, dostane jednorázovou plenku, doma jej balím do pratelných plenek. V mém případě proto pratelné vložky ty jednorázové nenahrazují, ale vhodně doplňují z výše zmíněných důvodů.
Do budoucna uvažuji o koupi menstruačního kalíšku, ale ještě potřebuji získat určité informace a ráda si také přečtu názory žen, které ho již vyzkoušely.