Ekomuž Andrea, 23 let

Plenky biofroťáčky: byly prvním, co jsem si u Vás koupila a také jsem na ně díky Vašim stránkám narazila. Velice jsem je uvítala, protože si nemyslím, že je ideální, aby miminko bylo celý den obalené příliš neprodyšným "igelitem". Jako svrchní kalhotky jsem koupila dvoje vlňáčky (aby bylo na výměnu) přeci jen pokud jde o prodyšnost tak jsou nejlepší, a pak jsem zjistila, že je dobré ještě přikoupit jedny polyesterky jako nouzovku, když budou oboje vlňáčky mokré po vyprání. Zkušenost je výborná! Nezažila jsem s nimi žádné problémy s opruzeninami, výskytem plísně ani nic podobného, co se stává u plen papírových. Jako porovnání mezi látkovými plenkami a plenkami papírovými mi sloužil týden pobytu na horách, kde jsem látkové plenky mít nemohla, protože by nebyly, kde sušit. Miminko bylo po několika dnech neskutečně opruzené, s příjezdem domů a "nasazením" látkových plenek se během dvou dnů kůžička okamžitě zahojila. Extrémní práce navíc s plenkami také není, když jsme venku strčím je do pytlíku, který jsem k nim u Vás koupila a podle počasí je ob den (případně ob dva dny) vyperu a před praním samozřejmě nejdřív vymáchám. Na praní jsem vyzkoušela, jak prací gel Ulrich, který však občas fleky z hodně znehodnocené plenky nevypral, tak mýdlové ořechy Vitapura v kombinaci se solí na skrvny a taky se žlučovým mýdlem - jako ideální kombinace se mi osvědčily ořechy se solí (zhruba 3 lžíce na plnou pračku), plenky jsou pak dokonale čisté. Jedinou nevýhodou je dlouhá doba schnutí, proto je ideální koupit dvě sady, aby plenky nedošli a v zimě sušit na topení :-). Mohu jen doporučit dále a taky to mezi svými známými dělám, u nás už je využívá i druhé miminko, takže se pořizovací náklady rozhodně vrátí!

Vložky do podprsenky: Nejprve jsem si kupovala v obchdě klasické, ale vadila mi ta hrozná spotřeba, nešetrná k přírodě. Proto jsem se rozhodla sáhnout po látkových vložkách. Koupila jsem si jak tkané, tak pletené s vlnou navrchu. Pokud Vám mlíčko neutíká ve velkých dávkách, tak jsou naprosto dostačující. Občas se však stane, že když miminko delší dobu nekojí, není v jejich absorbční schopnosti všechno pojmout a procucnou se. Z hlediska savosti jsou tkané lepší než pletené. Pokud si je budete schovávat na další miminko počítejte s tím, že nebudou už tak měkké jako jste byla zvyklá a ze začátku budou trochu přecitlivělé bradavky škrábat.

Látkové dámské vložky: Po nějaké době, co jsem začala používat látkové plenky, jsem si řekla, že když to miminku, tak pěkně vyhovuje, mohla bych zkusit takové pohodlí také pro sebe. Mám látkové vložky luxus a popolini (biobavlnu) a ani na jedny si nemůžu stěžovat. Na začátku mě překvapila neskutečná savost jakou vložky mají, nevím, proč jsem si myslela, že budou méně savé než ty jednorázové. Také si nemůžu vynachválit pohodlí, zejména v letních dnech a také při šestinedělí jsem byla ráda, že je mám. Po použití vložku vždycky opláchnu z nejhoršího a dám do kbelíku, kde každý den měním vodu, na konci cyklu je vyperu na doporučených 60 stupňů. Vložky popolini používám převážně doma a luxus, když někam jdu, přeci jen v některém oblečení jsou popolinky vidět, příp. člověk může působit jako transvestita :-).