Ekomuž Andrea, 23 let

Prací gel Ulrich: Koupila jsem ho nejprve jen pro miminko jako jemný prášek a později ho začala používat i pro celou rodinu. Na silnější skvrny je ale potřeba použít ještě další prostředky k jejich odstranění - např. sůl na skvrny.

Sůl na skvrny: Neznám lepší prostředek na odstraňování skvrn, zatím jsem nenašla skvrnu, kterou bych s tím nedostala pryč! Moje maminka nedá dopustit na Vanish, ale ten zdaleka není tak dokonalý! Sůl funguje i na zaschlý banán, rajský protlak, čokoládu dokonce i na údajně nevypratelné borůvky a červenou řepu! Starší skvrny musí ve vodě se solí zůstat delší dobu, proto je ideální silné skvny ihned namočit a nasolit, protože při nich jen nasypání do pračky nestačí. Dokonce se mi stalo, že po několikátém vyprání mi sůl vrátila původní barvu na omylem obarvené triko :-).

Žlučové mýdlo: Na méně odolné skvny je dobré, protože na rozdíl od soli se oblečení nemusí předem máčet jen se mýdlem potře. Ale silnější skvrny typu borůvek neodstraní. Na skvrny od čokolády či rajského protlaku bohatě stačí.

Mýdlové ořechy Vitapura: Nejprve jsem používala prací gel ulrich a později jsem se ze zvědavosti rozhodla vyzkoušet zcela přírodní praní. Mezi praním v pracím prášku a v mýdlových ořeších jsem nezjistila kvalitativní rozdíl, který by ořechům škodil. Prádlo je stejně čisté a např. svetry jsou krásně měkké a nadýchané. Jen se musí počítat s namočením oblečení se skvrnami do soli nebo jejich potřením žlučovým mýdlem. Zkoušeli jsme i vyvařit ořechy v destilované vodě podle návodu a potom s nimi vytírat a mýt okna, což se taky osvědčilo. Jediné, co nefungovalo bylo mytí vlasů - na vlasech vůbec nebylo poznat, že by nějakým mytím prošly, pro se stále držíme tradičního šamponu :-).

Vonná přísada - levandule: Vzhledem k tomu, že ne vždy vyndám prádlo hned po vyprání z pračky, vadila mi ta "vlhká" vůně, kterou mělo. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet vonnou přísadu. Stačí jí opravdu pár kapek a prádlo krásně voní a není to nijak pronikavé - jen příjemná vůně. Levandule je uklidňující a hezky se v ní spí :-).