Medové elixíry - EPAM


Med je směs cukrů, vody a jiných složek. Specifické složení medu závisí nejvíce na směsi květů navštívených včelami, které med produkovaly a liší se podle lokality, období/sezony i jednotlivých včelstev. Rozborem neupraveného medu lze určit květy, z nichž byl sesbírán.

Než se začal v evropské kuchyni používat třtinový a posléze i řepný cukr, hlavním sladidlem byl med. Až do 17. století se používal zejména do kaší, některých druhů chleba, nápojů (medovina), ale i masitých jídel.Dost časté bylo spojení medua pepře, zázvoru, šafránu.

Po 2700 let byl med užíván pro léčení chorob včetně tropických až do plného pochopení příčin infekce v moderních dobách a nasazení antibiotik. Lidové používání medu se tak dostalo vědeckého vysvětlení: med působí jako antibakteriální/antiseptický činitel.

Med je používán jako léčebný prostředek již od pradávna. O léčivých účincích medu psali takoví velikáni, jakými byli Hippokrates, Galen, Avicena a mnozí další. Medové elixíry EPAM jsou obohaceny o bylinné extrakty, které jsou do kvalitního medu přidány. Způsob přípravy elixírů vychází z principů tibetské medicíny. Ta umožňuje zachovat léčebný potenciál bylinných extraktů ve své původní podobě. Kromě toho, že mají léčebné účinky, jsou medové elixíry také velmi chutné. Každý druh medového elixíru je bohatý na vitamíny a mikroelementy. Elixíry obsahují vitamíny C, řady B, biotin, E, A, D, P, z minerálních látek jsou to hlavně železo, mangan, selen, vápník, hořčík.

Jak říká známý český bylinář J. A. Zentrich v knize Apiterapi: ,,Tibetské medové elixíry EPAM představují vlastně vydařený návrat k prastaré, ale velmi účinné lékové formě s tajemným názvem electuaria, lektvary. Výhoda této lékové formy spočívá především v tom, že se velmi rychle vstřebávají a strhávají s sebou látky v něm rozptýlené. Proto jsou tibetské medové elixíry EPAM tak účinné a jejich vliv se projeví záhy po podání".
 
(vytvořeno ve spolupráci s epam.eu)