Domácí wellness & masáže

Lufa válcovitá (lat. Lufa cylindrica) je tropická jednoletá popínavá rostlina z čeledi tykvovitých. Tvoří až několikametrové popínavé lodyhy. Plodem lufy je štíhlá tykev až 1 m dlouhá, která pod slupkou skrývá vláknitou dužinu. Dužina se propírá pod tekoucí vodou tak dlouho, až zůstane jen pletivo, to se suší a bělí na slunci. Získaný materiál se používá na výrobu žínek, mycích hub a jako vycpávkový materiál. Podnebí a půda, kde lufa vyroste, rozhoduje o její kvalitě. Za nejkvalitnější se považuje egyptská lufa, která je pevná a porézní. Lufa pocházející z jihovýchodní Asie je jemná, málo porézní a připomíná froté.

Agáve sisalová (lat. Agave sisalana) je tropická až subtropická víceletá rostlina z čeledi agávovitých s listovou růžicí vyrůstající na tlustém dřevitém stvolu. Dorůstá až 8 m. Rozmnožuje se semeny, případně postraními výhonky. Pochází z jižního Mexika a v současnosti se pěstuje hlavně na Floridě, v Keni, Tanzanii, Brazílii a Indonésii. Brazílie vyprodukuje asi třetinu světové produkce. Jedná se o textilní plodinu, která se využívá i k ohrazování pozemků. Pěstuje se na plantážích. Vlákno je barvy žluté až hnědočervené, má vysokou pevnost v oděru a odolnost proti vlhku a větru, tvrdý omak, zvláštní lesk a lze je snadno barvit. Nejhrubší vlákna se používají na výrobu papíru, střední jakost na lana a provazy a nejjemnější druhy zejména na kobercové příze. 

Kvalitní přírodní materiály – lufa a sisal – jsou určeny pro každodenní péči o vaše tělo. Pomáhají odstraňovat nečistoty kůže a odumřelé buňky, a tím pokožku čistí, zjemňují a vypínají. Jemná masáž těla a peeling obličeje či vybraných tělesných partií podporuje vstřebávání kosmetických přípravků a přispívá k lepší krevní cirkulaci i příjemnému pocitu. Barvu lufy nebo sisalu si můžete zvolit dle Vaší nálady a tvar (houba, rukavice, pás, tampony, kartáč s držákem) a velikost podle účelu používání.

Lufa je v suchém stavu drsná a tuhá, ve vodě však příjemně měkne. Spolu s mýdlem, sprchovými gely nebo jen čistou vodou je vhodná ke každodennímu mytí či masáži. Pravidelné používání udržuje pokožku svěží a hladkou. Jemným peelingem čistí ucpané mazové žlázy a odstraňuje odumřelé buňky. Díky silnému prokrvení pokožka regeneruje a pěkně se vypne. Žínka je vhodná i na obličej. Masáž žínkou z lufy přináší také úlevu při únavě, bolesti svalů i kloubů postižených revmatismem. Je to jeden z nejúčinnějších prostředků proti vzniku celulitidy. Žínky jsou vhodné k použití ve vaně i do sprchy. Je to také výborná pomůcka při saunování, kde slouží k masáži a pomáhá odstranit zrohovatělé šupinky kůže. Po každém použití a namočení je třeba nechat žínku znovu uschnout.

Sisal narozdíl od lufy při styku s vodou neměkne, proto se hodí pro dokonalou masáž. Růžové zabarvení pokožky po masáži vypovýdá o jejím dokonalém prokrvení. Vlákna jsou vhodná k masáži po sprše či koupeli nebo na prokrvení do sauny. Rostlina pochází ze Střední Ameriky a mexické provincie Yucatan. Název dostala podle malého přístavního města Sisal, odkud se prvně dováželo sisalové vlákno. Po každém použití a případném namočení je třeba i žínku ze sisalu nechat řádně uschnout.

Mořská houba je zcela přírodní bez dioxinů, syntetických vláken a je biodegradabilní. Má vynikající antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Díky své vysoké savosti, měkkosti a hebkosti je vhodná pro dlouhodobý kontakt s pokožkou. Mořská houba má opravdu mnohostranné využití v osobní hygieně: mytí těla, kosmetika, odličování, masáže, sauna, dezinfekční účinky (antiseptikum), příznivé působení při čištění menších povrchových poranění, ale také v domácnosti (mytí předmětů a zařízení, ošetřování nábytku, čištění oděvů, octem nasáklá mořská houba výborně pohlcuje nepříjemné kuchyňské, cigaretové a jiné pachy) či  v technickém použití (fládrování, restaurování uměleckých děl, zpracování keramiky, porcelánu, kůže a dřeva, laboratorní účely, optický průmysl).
O mořské houbě naleznete více informací v kategotii Intimní hygiena (Tampony z mořské houby)...
 
K nahřátí stačí masážní kouli namazanou měsíčkovým olejem nebo něčím mastným, ponořit do horké vody na minutu, vyndat lžící jako vejce a udržíte-li ji v ruce, má tu správnou teplotu. Koule otevírá v masírované lokalitě kapiláry a lymfu, čímž akceleruje odtok otoku. Koule je velmi příjemná a její použití jednoduché i pro naprosté laiky.
Masážní nahřívací ocelová koule (o průměru 45 mm) slouží ke kvalitní masáži zad a šíje. Pro výborné výsledky je nezbytné masírovat svaly zcela uvolněné a protažené. Zprvu vedeme masáž lehkými plynulými spirálovitě krouživými pohyby po masírované lokalitě. Na končetinách volíme směr k srdci kvůli oběhu lymfy a chlopním žil. Na zádech masírujeme směrem k lebce kvůli trakci páteře a povolení přiskřipnutých nervů odstupujících od míchy vlivem otoků vaziv a svaloviny v okolí. Kouli při tom držíme v misce vytvořené z prstů a dlaně natolik volně, že se může díky masážnímu oleji snadno dle potřeby protáčet. Při tom lze očekávat, že velmi brzy získáte cit pro masírovanou bolestivou lokalitu a budete masírovat na hraně bolesti. Po prohřátí masírované lokality povrchovým kroužením začneme kroužky protahovat v ovály podél zduřenin otoků a samozřejmě dle potřeby až v delší podélné pohyby v lokalitě otoků. Při zvyšování přítlaku zpomalujeme rychlost pohybu, až při vyšších silách s koulí téměř nepohybujeme a jen s citem a přiměřeností presurně tlačíme. Na jednom místě provádíme 2-4 pohyby koulí, aby byly vytlačeny tkáňové tekutiny s obsahem metabolitů z otoku do dosahu lymfy a kapilár příhodně otevřených a připravených pro zvýšení látkové výměny teplem koule. Rozšíření kapilár se projevuje na pokožce většinou určitým zarudnutím, což je i znamením, že proces regenerace je již dostatečně realizován a další pokračování masáže silou v této lokalitě již není příliš vhodné a doporučujeme jen lehké povrchové domasírování rukou ve směru lymfatického a případně na končetinách žilního toku.
 
Akupresurní míč s půlkulatými výstupky o průměru 20 cm s velkým rozsahem uplatnění pro akupresurní masáže, terapii ruky a relaxační cvičení. Míč se nafukuje pumpičkou na kolo a jehlou na sportovní míče.Masáž i rozblokování zad probíhá velice jednoduše. Lehnete si zády na balón položený na zemi, při tom jste opřeni také o pokrčené nohy a poválíte se na míči od zadečku až k hlavě několikrát sem a tam. Provádějte vždy, když vás bolí záda, většinou v důsledku typického povolování svalů nahrbením. Při tomto cvičení se mohou z masírované oblasti ozývat zvuky, jako když si praskáte a povolujete klouby na prstech ruky. Znamená to, že jste byli dosti ztuhlí, zablokovaní a že masáže bylo třeba.