Tampony z mořské houby

Mořská houba se nachází v teplých mořích po celém světě, více než 80 % mořských hub žije v oblasti Floridy a Mexického zálivu. Nejde o rostlinu, jak se mnozí domnívají, nýbrž o mořského vícebuněčného živočicha (jeden z nejnižších vývojových živočišných druhů. Živí se planktonem, ten si opatřuje filtrováním mořské vody. V mořích světa existuje více než 5000 rozmanitých druhů mořských hub, ale jen asi 15 z nich se hodí k péči o tělo.

Mořskou houbu využívali již obyvatelé starobylé Kréty. Římané si mořskou houbou zvanou "Sloní ucho" obkládali vnitřek kovového vojenského brnění, aby předcházeli odřeninám na těle. Později objevili i hojivé vlastnosti mořské houby – používali ji k hojení ran a léčení jizev. Ve středověku se mořská houba začala používat i v lékařství, především k léčbě strumy. Mezi nejunikátnější vlastnosti mořské houby patří koncentrace jódu v těle tohoto organismu. Řada preparátů v moderní medicíně i alternativním léčitelství na této zkušenosti prověřené staletími staví dodnes.

Tampony z mořské houby se používají podobně jako běžné jednorázové tampony. Tyto tampony lze požívat opakovaně, jejich životnost je asi 6 měsíců, takže balíček se dvěma tampony se šňůrkou (dodávaný s taštičkou z bavlny nebo nylonu) vystačí na celý rok. Mořskou houbu lze ale zakoupit i vcelku a „tampony na míru“ si vyrábět sama. Mnoho žen takto používá mořskou houbu bez námi známých šňůrek k vytažení a spoléhají se více na svůj instinkt a řeč svého těla. (Ženy, které se chtějí ujistit, že se jim tampon z houby uvnitř „neztratí” nebo že jej nezasunou příliš hluboko, opatřují houbu šňůrkou – např. provlečenou dentální nití bez příchuti, za kterou nasáklou mořskou houbu snadno vytáhnou.)

Houbu můžete nechat v pochvě po několik hodin, délka závisí na síle krvácení a velikosti houby. Po vyjmutí se pouze propláchne vodou a po skončení cyklu vydezinfikuje. Tato alternativa je vhodná zejm. pro ženy se slabou či normální menstruací. Při silnějším krvácení či v počátcích používání se doporučuje kombinovat se slipovou vložkou či menstruačním pohárkem.

Mořská houba je zcela přírodní bez dioxinů, syntetických vláken a je biodegradabilní. Má vynikající antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Díky své vysoké savosti, měkkosti a hebkosti je vhodná pro dlouhodobý kontakt s pokožkou.

V porovnání s běžnými menstruačními pomůckami má přírodní mořská houba hned několik výhod:


Mořská houba má opravdu mnohostranné využití v následujících oblastech:

• osobní hygiena: mytí těla, kosmetika, odličování, masáže, sauna, dezinfekční účinky (antiseptikum), příznivé působení při čištění menších povrchových poranění.

• domácnost: mytí předmětů a zařízení, ošetřování nábytku, čištění oděvů, octem nasáklá mořská houba výborně pohlcuje nepříjemné kuchyňské, cigaretové a jiné pachy.

• technické použití: fládrování, restaurování uměleckých děl, zpracování keramiky, porcelánu, kůže a dřeva, laboratorní účely, optický průmysl (odsávání vody z broušených čoček),

Pro výjimečnou savost a měkkost se člověk pokouší vyrábět mořskou houbu i uměle, a to zejm. pro drogistické a technické účely. Kvalitní přírodní mořské houby se vyznačují velmi jemnou strukturou, přírodní barvou a hlavně delší životnosti, než houby, které jsou dále chemicky upravovány. Syntetické náhražky nikdy nemohou úplně nahradit vlastnosti přírodní mořské houby.