Ekomuž Šárka

Sloník, Berka a já jsme tedy nasadili nejen naši, ale i kůže našich blízkých, a mýdlové ořechy jsme důkladně otestovaly. Ačkoli se prací schopnosti každého pracího prostředku liší v závislosti na tvrdosti vody, zkušenosti jsme měly shodné. V testu použitých plenkových kalhotek ořechy dopadly skvěle. K mému úžasu byly plenky skutečně čisté. Zaprané bílé prádlo se za pomoci vyšší prací teploty stalo opět poměrně bílým. Zde nutno dodat, že nepřirozenu zářivou bílou by neměl nikdo očekávat, protože tu vytvářejí rozjasňovače uměle dodávané do komerčních pracích prostředků. Ani ořechy však nedělají zázraky, a tak leckteré skvrny svůj boj o existenci vyhrály. Tento nedostatek se dá snadno napravit použitím soli na skvrny. Na radu výrobce jsme vyzkoušely praní bez aviváže, ale shodly jsme se, že tohoto výdobytku se prostě nevzdáme. Prádlo sice nebylo tak tvrdé, ale s avivážovou měkkostí se příliš srovnávat nemohlo. Doporučujeme přidat buď aviváž nebo alespoň kapku octa. Co se týče stálosti barev, musíme oříšky značně pochválit. Rozhodně mají barvy větší výdrž než u běžných pracích prášků.
Vyprané prádlo je z hlediska vůně neutrální. Potrpíte-li si na voňavé prádlo, přidejte pár kapek vonného oleje.
Jednu várku ořechů lze využit na více praní. Podle našich zkušeností jsou kvalitní dva prací cykly, poté již ořechy ztrácejí na účinnosti. Pamatujte ale základní pravidlo - mezi oběma praními nesmí ořechy vyschnout!

Čištění zlata a stříbra
Sloník pojala svůj díl testů velmi zodpovědně. Ponořila svůj prstýnek do roztoku z mýdlových ořechů - a ejhle! Prstýnek se blýskal jako nový!

Mytí vlasů
Tímto ovšem Sloníkova odvaha zdaleka neskončila. Pravý a nefalšovaný obdiv si vysloužila ve chvíli, kdy mýdlový roztok použila k mytí vlasů. Udává, že v době vazkých šampónů a kondicionérů je mytí vlasů roztokem vodové konzistence více než neobvyklý. Jak to dopadlo, to se bohužel nedozvíme, protože oříšky mají jednu nepřehlédnutelnou vlastnost - před použitím nepříjemně zapáchají. Sloník se obávala o své místo v manželském loži, proto se mýdlového přelivu zbavila dříve, než byla nemilosrdně vyhoštěna za dveře.

Mytí podlahy
Používáním ztrácejí ořechy své vlastnosti. Vyzkoušely jsme, že po dvou praních již ořechy nejsou dostatečně účinné na další várku prádla, ale stále ještě obsahují dost saponinu, aby se daly využít jinak. Berka se pilně chopila kbelíku a hadru a s roztokem ze zbylých ořechů vytřela podlahy. Výsledek? Podlahy byly krásně čisté, lino se mírně lesklo (samozřejmě leštěnky a vosky jsou nenahraditelné), a díky použití již vypraných ořechů nebyl zápach z ořechů nijak výrazný a rychle vyprchal.

Tímto výčtem ale možnosti mýdlových ořechů nekončí. Vyzkoušejte je i jako mycí prostředek na nádobí, oplachový prostředek na ovoce a zeleninu, postřik proti škůdcům nebo jako obyčejné mýdlo! A jak poznáte, že jsou oříšky již vypotřebované? Stačí je promnout mezi mokrými prsty. Pokud už nepění, je čas sáhnout po nové várce. Vypotřebované ořechy můžete zlikvidovat jako biologický odpad nebo použít do kompostu.

Na závěr špetka kalkulací:
práce navíc oproti běžným pracím prostředkům - 0
spokojenost - 1
cena - 250,- Kč / kilogram ořechů.

Díky malé dávce ořechů na každé praní a dvěma pracími cykly na jednu dávku jsou ořechy nejen šetrné a ekologické, ale zároveň šetří vaši peněženku. Množství pracího prostředku na stejné množství prádla by vás pravděpodobně vyšlo dvoj až trojnásobně draho...

Šárka, www.mimiangel.cz (recenze)