Menstruační pohárek

Zní téměř neuvěřitelně, že se pohárky ve světě používají již od třicátých let minulého století. První menstruační pohárek vyrobila a patentovala americká výtvarnice Leona Chalmersová již v roce 1937.

Ženám se její pohárek moc nelíbil. Údajně byl příliš tvrdý a těžký a ženy také nebyly ochotné vkládat si něco do vagíny. Nejen z tohoto důvodu, ale také kvůli nedostatku výrobní suroviny (gumy) po druhé světové válce se na trhu neudržel. V roce 1987 byl v USA vyvinutý pohárek s názvem The Keeper z přírodního kaučuku. Ten však způsoboval některým ženám alergické reakce. Silikonový zdravotně nezávadný kalíšek The Mooncup se začal vyrábět na přelomu tisíciletí.

Menstruační pohárek  se používá jednoduše – zavádí se do pochvy podobně jako tampon. Jeho uživatelky však tvrdí, že je bezpečnější a mnohem pohodlnější. Pohárek se vyprazdňuje, vymývá a zase zavádí v intervalu 4-8 hodin v závislosti na objemu krve. Manipulace s pohárkem není nepříjemná ani komplikovaná, tekutina zůstane uvnitř pohárku, nehrozí, že se ušpiníte. Pohárek pevně přilne k poševní stěně, takže žádnou krev nepropustí.S pohárkem lze bez problémů sportovat (plavat, běhat, lyžovat, potápět se atd.), cestovat i spát. Dokáže pojmout až 30 ml tekutiny, což je asi třetina celkového množství za celý menstruační cyklus. Po skončení menstruace se vyvaří (např. v kojenecké vodě) a uloží do plátěného sáčku, kde na vás počká do další periody. Mnoho žen příjemně překvapilo, jak nečekaně snadné a jednoduché je jeho zavádění a výměna.

Pohárky se vyrábí ve dvou velikostech v závislosti na velikosti pochvy, a to ze silikonu nebo přírodního kaučuku. Díky svému přírodnímu původu (silikon pochází z křemene; kaučuk je zpracovaná pryskyřice tropických stromů) a je vhodný i pro ženy s citlivou pokožkou, kandidou, ekzémem nebo alergií, nezpůsobuje žádná podráždění. Krev se sbírá přímo do pohárku a díky jeho hladkým stěnám se nemohou množit bakterie, které by případně mohly způsobit syndrom toxického šoku (TSS). Díky tomuto uzavřenému prostředí, ve kterém nedochází ke kontaktu s kyslíkem, tudíž nemůžete být „nepříjemně cítit“.

Existuje několik typů menstruačních pohárků – silikonové (např. Mooncup, Divacup a Lunetce) a latexové (Keeper), Mezi silikonovými pohárky není téměř žádný rozdíl. Všechny tři typy jsou vyrobeny ze silikonu pro potravinářské a farmaceutické účely atestovaným v Evropě i v USA a liší se pouze minimálně ve velikosti.
Hlavní odlišnost pohárku Keeper je v tom, že je vyroben z přírodní gumy (latexu), na kterou jsou někteří lidé alergičtí. Pokud si nejste jistá, jak je to s Vámi a alergií na latex, zvolte raději Mooncup nebo jiný silikonový menstruační pohárek.

Menstruační pohárky jsou vhodné i pro většinu mladých dívek, které již menstruují, ale zároveň ještě neměly pohlavní styk. Zcela nevhodný je však pro období šestinedělí, na které jsou určené speciální prodyšné porodnické vložky.

V porovnání s běžnými menstruačními pomůckami má menstruační pohárek hned několik výhod: